הלבנת שיניים

אנו חיים בזמנים בהם הנראות חשובה מאוד. אנו נחשפים לעיני העולם מדי יום, בין אם בפועל ובין אם ברשתות חברתיות, ומעוניינים להציג נראות יפה יותר, צעירה יותר, וכמובן שגם בריאה יותר.

הדבר נכון במיוחד אם אתה עובד או מופיע מול ציבור, אם את דוגמנית, או אפילו אם רק נותנת שירות לקוחות. עם זאת, בני נוער רבים ואפילו סטודנטים מבצעים הלבנת שיניים כדי לשפר את מעמדם החברתי.

כל כמה שהדבר עשוי להישמע מקומם, אנשים עם חיוך יפה יותר מוצאים בני זוג, ואפילו צולחים ראיונות עבודה, בצורה קלה יותר. הדבר הוכח במחקרים סוציולוגיים בכל רחבי העולם.

הלבנת שיניים להחזרת המראה הטבעי

הלבנת שיניים היא צעד נכון בכיוון ויכולה לספק לך חיוך זוהר ומזמין יותר. לטעמי, אם מחפשים הגדרה לתהליך, מדובר על תהליך בו רופא שיניים מסייע לך להמיר את צבע השיניים שלך לבהיר יותר.

למעשה, היינו צריכים לקרוא לתהליך הבהרת שיניים, שכן השיניים רק הופכות בהירות יותר, אך לעולם לא באמת צבע לבן ברמה של סיד.

אם תשאלו אותי, שיניים בהירות מדי מקבלות מראה לא טבעי, והחיוך נפגם, אולם הלבנת שיניים נכונה תשמור על המראה הטבעי ותעצים אותו.

הלבנת שיניים

האם הלבנת שיניים מסוכנת?

הלבנת שיניים איננה מסכנת את בריאות השיניים אם היא מבוצעת בצורה מבוקרת. כל אדם יכול לעבור הלבנה של שיניים, ואין קשר לגיל, או למצב בריאותי. המגבלות הן:

  • אתה צריך שיניים בריאות – ביצוע הלבנת שיניים מעל שיניים שיש בהן חורים עשויה להיות כואבת מאד שכן החומר מגרה את השן והופך אותה רגישה יותר לתקופה.
  • אין לך מחלת חניכיים – בעת מחלת חניכיים שורשי השיניים נחשפים. החומר הפעיל מלבין רק את כותרת השן המצופה באמאייל, ולא את שורש השן. בהתאם, השן לא תולבן כולה.
  • אין לך כתרים בפה – כאמור, רק האמאייל של השן משנה את צבעו. חרסינה של כתרים לא תגיב לחומר ההלבנה, ולכן עשוי להיווצר מצב בו חלק מהשיניים יהיו לבנות, בעוד שהכתרים שלך יישארו בגוון צהבהב. אם אנחנו מחפשים לשפר את הנראות שלך, חיוך שבו לכל שן יש צבע אחר לא יתרום לקבלת האפקט אותו אתה מחפש.
  • הריון – רצוי לא לבצע הלבנת שיניים בזמן הריון שכן אז, כתוצאה מהשינויים ההורמונליים בגוף, החניכיים והשיניים הופכות רגישות יותר.

הלבנת שיניים באמצעות חומרי הלבנה

ניתן לבצע הלבנת שיניים באמצעות חומרי הלבנה שונים, אותם מורחים על השיניים, או באמצעות ציפויי חרסינה. הלבנת שיניים עם חומרים היא מוגבלת, שכן היא עובדת רק על האמאייל של השן, ודועכת עם הזמן.

מה שחומר ההלבנה עושה זה לספוח החוצה מציפוי השן את חומרי הצבע שנקלטו לתוכה עם השנים. יש לדעת כי על אף שציפוי השן נראה אחיד וחלק, אם מסתכלים עליו במיקרוסקופ ניתן להבחין בכך שהוא למעשה מלא בחריצים וגומות, בדומה לאבן גיר. בכל פעם שאתה אוכל או שותה משהו שיש בו צבע, יש ספיגה מסוימת של צבע אל תוך פני השטח, מה שמביל למראה צהוב או אפור יותר. זו גם הסיבה שביצוע הלבנת שיניים בשיטה זו מחייב חזרה על התהליך אחת לתקופה.

גם אם ביצעת תהליך הלבנה היום, עישון ושתיית קפה ותה מזרזים את היעלמות האפקט שיצרת. אפקט ההלבנה יעלם מהפה באופן הדרגתי בתוך כשנתיים. רצוי אם כך לחזור על ההלבנה אחת לשנה עד שנתיים כדי לשמור על השיניים לבנות. בשיטה השנייה, בה אנו מדביקים מעל השיניים ציפויי חרסינה, האפקט נשמר שנים רבות, שכן החרסינה לעולם לא תשנה את צבעה. פלוס נוסף של ציפויים הוא שניתן ליישר בעזרתן שיניים עקומות ולהשלים שיניים שבורות. אפקט שלא ניתן לקבל אם עשיתם הלבנת שיניים רגילה. עם זאת, עלות הביצוע זניחה, בעוד שביצוע ציפויים יקר משמעותית.

2 שיטות עיקריות לביצוע הלבנת שיניים

יש שתי שיטות עיקריות לבצע הלבנה עם חומרים, בבית או במרפאה.

בשתי השיטות מכינים לך סד סיליקון המורכב על השיניים (ראה תמונה למטה), ועליך לחבוש את הסד על שיניך כ – 6 שעות מדי לילה בבית, או שעה אחת במרפאה. כדי לקבל אפקט יש לעבור את התהליך – 5 עד 6 פגישות. בכל פעם האפקט גדל והחיוך מלבין יותר. החומר במרפאה הוא בריכוז של כ-40%, בעוד שהחומר המיועד לבית הוא בריכוז של כ-20% בלבד.

בעבר היה מקובל לבצע הלבנה תוך שעה באמצעות חומר הנמרח על השיניים ומופעל על ידי אור המופק ממכשיר לייזר או לד מיוחד. משרד הבריאות איננו ממליץ על הלבנת שיניים בלייזר שכן הלייזר עשוי לחמם את השן ולפגוע בעצבים ובכלי הדם שבתוכה.

הלבנת שיניים עם סד

משחת שיניים מלבינה

בהשוואה לשיטות המבוצעות על ידי רופאי שיניים, חומר ההלבנה במשחות שיניים הוא 1% בלבד, והאפקט מינימלי. לא הייתי מצפה לשינוי מהותי משימוש במשחת שיניים המבטיחה הלבנה. תכשירים שונים שניתן להזמין מאתרים באינטרנט כמו אליאקספרס או אי-ביי, לא עברו ברוב המקרים אישור של משרד הבריאות, ולכן קיימת בהם סכנה, ורצוי להימנע משימוש בהם.

איזה סוג של הלבנת שיניים עדיפה לי? כמו במקרים רבים אחרים, התשובה היא אינדיבידואלית. לאדם אחד עדיף לבצע הלבנת שיניים בבית, בעוד שלאחרים עדיף בכלל לבצע ציפויי חרסינה. את ההחלטה יש לקבל רק לאחר בדיקה וצילומים אצל רופא שיניים, וניתן לכם רמז… הבדיקה והצילומים במרפאתנו הם חינם, ואתם מוזמנים להתייעץ איתנו ללא עלות וללא התחייבות.