ראשי / השתלות שיניים / השתלת שיניים מחיר

השתלת שיניים מחיר

כמה תעלה לך השתלת שיניים? אמר פעם ג'י. פי.  מורגן שאם אתה שואל כמה זה עולה, כנראה שאין לך כסף בשביל זה, אבל היום אין דבר רחוק יותר מהמציאות. מחיר לביצוע השתלות שניים במדינת ישראל נמוך יחסית למקומות אחרים בעולם (מערב אירופה וארה״ב) ואם אתה פורס את העלות לתשלומים (יש מקומות שמציעים גם 60 תשלומים ואצלנו אפילו 84…) אז סיכוי סביר שאתה יכול לעמוד בזה.

מחיר של השתלת שיניים הוא עניין מורכב קצת לחישוב, ובמאמר זה אנסה לשפוך קצת אור על הנושא ולבצע השוואת מחירים קלה על מנת לספק תשובה לשאלה מורכבת זו. למעשה המאמר שלפניכם חושף סודות מקצועיים שסביר שלא תמצאו בשום מקום אחר, אז כדאי לקרוא עד הסוף.

הדבר דומה קצת לשאלה: כמה עולה מכונית? תלוי ביצרן, בגודל המנוע, סוג הצמיגים ואפילו הצבע לפעמים מהווה תוספת למחיר.

קביעת מחיר של השתלת שיניים

כשזה מגיע להשתלת שיניים, נתחיל דווקא במה שלא משפיע על המחיר: היצרן. הרוב המכריע של השתלים הנמכרים היום במדינת ישראל עולים לרופא השיניים סכומים דומים, והם לא יקרים במיוחד. שתלים אמריקאים נמכרים בישראל במחיר דומה לזה של שתלים ישראליים, ואיכותם זהה. למעשה בארה"ב נמכרים מדי שנה עשרות אלפי שתלים מיצרנים ישראלים שונים.

אז למה מחירי השתלות שיניים במדינת ישראל מחושבים באלפי שקלים? הבעיה איננה בעלות השתל. הבעיה העיקרית היא בעלות האחזקה הגבוהה של מרפאות השיניים, הביטוח והמיסוי. כדי שרופא שיניים יוכל לבצע שתלים בצורה טובה בפיך, עליו להחזיק ציוד נלווה יקר, להחזיק מרפאת שיניים ולתחזק אותה, לשלם לעובדים (מזכירות, סייעות וכו) לשלם סכומי מס גבוהים (מי אמר מס שולי של 63%…. כן, נכון, מע״מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי, שנמשיך?)

הביטוח השנתי שעל רופא שיניים לבצע (ביטוח נגד תביעות רשלנות הוא חובה על פי חוק) נע בין 2,500 דולר ל 20,000 דולר בשנה תלוי ברמת הסיכון שלו. שתלים נחשבים מבחינת חברת הביטוח ברמת סיכון גבוהה יותר לתביעות.

אנלוגיה מסוימת ניתן למצוא בחישוב מחירי המנות במסעדה. מדוע סלט עם כמה עגבניות שרי, חצי מלפפון, עלה חסה והבזק של גבינה מלוחה, המתהדר בשם ׳סלט יווני׳, ועלות הירקות בו בערך 5 שקלים, עולה ללקוח 57 ₪ לא כולל טיפ? נכון, גם למסעדה יש עלויות.

אז אמרנו שהיצרן איננו פקטור, אבל ישנם שתלים שהם יקרים יותר. שתלי זיגומה ושתלים חובקים כמו המירס, שהם שתלים המיוצרים לפי מידה אישית יקרים משמעותית משתלים רגילים, וגם הזמן הדרוש לביצועם ארוך יותר. החדרת שתלי זיגומה דורשת גם הכנה מראש של סד הדרכה ממחושב, מעין שבלונה המדריכה את זווית הקידוח בצורה מדויקת. גם הכנת סד כזה היא בהתאמה אישית, ושוב, הדבר מתבטא בתוספת למחיר.

זמן? כן, זמן הוא פקטור חשוב לרופא השיניים, והנה סוד של מאחורי הקלעים: משוואת הרווח בתחום של רפואת שיניים היא פשוטה: נתינה ללקוח של ידע מתקדם ככל האפשר, בזמן קצר יותר ככל האפשר, שווה רווח מקסימלי (ידע * מינימום זמן = רווח).

אם ניקח טיפול פשוט כמו סתימה למשל: ידע נמוך, זמן קצר, לא הרבה כסף. טיפול שורש, ידע משוכלל יותר, אבל בזמן ארוך, לא הרבה רווח. השתלת שיניים, ידע מתקדם, זמן קצר (אם אתה בעל ניסיון), ובהתאם רווח גבוה. זו הסיבה שהענף של השתלות שיניים בישראל הוא הנישה האטרקטיבית ביותר לרופאי שיניים, ורבים מנסים להשתלב בה. הדבר יוצר תחרות רבה ומוריד פוטנציאלית מחירים של השתלת שיניים ללקוח.

עם זאת, הוזלה מוגזמת מתחת למה שסביר מבחינת העלויות למרפאה גם היא בעייתית. מרפאות שיניים שמכרו שתלים רבים במחיר נמוך מדי פשטו את הרגל, והיו כמה כאלה בשנים האחרונות, חלקן היו טובות מספיק  מבחינת איכות העבודה שסיפקו, אבל הניהול שלהן לקה בחסר. חשוב על זה כבעל עסק: אתה מוכר שתל במחיר הפסד של כמה מאות שתלים, עכשיו הכפל את ההפסד באלף שתלים שביצעת, והנה אין ללקוחות שלך עם מי לדבר אחרי שנה. צברת הפסד של מאות אלפי שקלים, ונסגרה המרפאה. לכאורה ללקוח לא אכפת בהתחלה, הוא קיבל מחיר נמוך והוא מאושר. אבל אחרי שנה כשמתחילות בעיות והוא מבקש לנצל את האחריות שניתנה לו אין עם מי לדבר. הוא נאלץ להוציא שוב כספים על מנת שרופא שיניים אחר יתקן את העבודה. אבל לא הכל שחור ולבן. זול לא בהכרח לא טוב, ויקר לא בהכרח איכותי. רופאים רבים יוזילו את מחיר השתלים אם אתם זקוקים לטיפול נרחב הכולל הרבה שתלים. אם צריך לבצע שתל אחד, אין הרבה מקום למיקוח, אבל אם אתה צריך לבצע שתי לסתות שלימות עם המון שתלים? ביצוע הרבה שתלים בזמן קצר חוסך לרופא השיניים הרבה זמן פוטנציאלי, ואז הסיכוי לקבל הנחה גדל.

חישוב של מחיר השתלת שיניים בהתאם לצרכים שלך

אז איך מחשבים מחיר של השתלת שיניים? כשזה מגיע לביצוע השתלת שיניים מחיר הוא מכפלה של החלקים השונים שנדרשים לביצוע המלאכה. לדוגמא, אם אתה רוצה לבצע השתלת שיניים כדי לשים עליה תותבת שרוכבת על תיקתקים, תצטרך 4 שתלים, 4 תיקתקים מעליהם, ואז תותבת, ובתוך התותבת צריך גם להכניס גם רשת חיזוק אחרת היא תישבר. עכשיו צריך להכפיל את המחיר של כל אחד מהחלקים בכמויות שציינו, וקיבלתם את המחיר של תכנית טיפול. דוגמא אחרת: גשר חרסינה של 12 שיניים היושב על 6 שתלים. אתה צריך 6 שתלים, 6 מבנים, גשר זמני של 12 שיניים, וגשר קבוע של 12 שיניים. לוקחים בהתאם מחיר שתל, מכפילים ב- 6, מוסיפים מחיר של מבנה ומכפילים ב- 6 ואז מחיר של כתר ומכפילים אותו ב- 12. כזה פשוט.

העניין הוא שלא תמיד פשוט לבצע השתלת שיניים בעצם הקיימת בפיך ואז צריך לבצע בנוסף גם הרמת סינוס או בניית עצם מסוגים אחרים, ואת זה מתמחרים בנפרד.

המחירים של הפריטים השונים משתנים ממרפאה למרפאה, זולים יותר בפריפריה, ויקרים יותר במרכז הארץ. זולים יותר אצל רופאים מתחילים, ויקרים יותר אצל רופאים מומחים. משרד הבריאות אוסר בתקנות ׳פרסומת אסורה במרפאות שיניים׳ על מרפאות שיניים לציין מחירים בפרסומים שלהם. עם זאת, בהתייעצות עם אתר ׳מרפאות שיניים מומלצות בישראל׳, כמו גם בהצצה במחירונים של קופות החולים המפורסמים באתרי האינטרנט שלהם, כמו גם בסקר המחירים המופיע ב'זאפ – דפי זהב', אפשר לראות שמחירו של השתל עצמו נע בממוצע סביב 2,500 ₪, עם סטייה שנעה בין 2,000 ל- 3,500 ₪ ברוב המכריע של המרפאות. מומחים יבקשו בממוצע 4,000 ₪ (ראינו 2,500 וראינו גם 7,500 ₪).

מעל המחיר של השתלים עצמם יש להוסיף את מחירי המבנים, תיקתקים, כתרים, תותבות וכולי. יש השואלים: כמה עולה אצלך שתל מבנה וכתר, אבל התשובה במקרה הטוב תהיה מטעה, שכן אם מבצעים שתל בודד המחיר פר שתל יהיה מעט גבוה יותר, בעוד שאם מבצעים ריבוי שתלים המחיר יהיה נמוך יותר. זמן, כבר דיברנו על זה. באופן כללי, מחיר של השתלת שיניים במרפאות 'טיפול בחיוך' הוא ממוצע לענף, בזמן שאיכות העבודה גבוהה משמעותית מהממוצע.

אז איך באמת תוכל לדעת מה הוא מחיר הגיוני לביצוע השתלת שיניים בפיך? הדבר הנכון יותר הוא לפנות אל מספר רופאי שיניים שהומלצו לך, להיבדק, ולקבל הצעת מחיר כתובה. כאשר מדובר בביצוע השתלת שיניים חובה לבצע לפני כן גם צילומי CT. בלי צילום CT רופא שיניים לא יודע באמת אם יש צורך בתוספות עצם או לא, ואז אתה עשוי להיות מופתע עם תוספות למחיר בהמשך. הבעיה היא שצילום כזה עולה לא מעט במכוני הצילום (בערך 350 ₪ ללסת), ואתה עשוי להוציא כסף עוד לפני שבכלל החלטת אם מתאים לך בכלל לבצע השתלת שיניים או שתבחר בחלופות אחרות. זו הסיבה שבמרפאות השיניים שלנו הכנסנו מכשירי CT  ואנחנו מבצעים את הצילומים הללו ללא עלות וללא התחייבות.

בא להיבדק במרפאה שלנו חינם, ונספר לך איזה סוג של השתלת שיניים מתאימה לך יותר, וכמובן מה המחיר…