ראשי / השתלות שיניים / שתלי זיגומה

שתלי זיגומה

אנשים רבים סובלים מחוסר שיניים. הם נעזרים בתותבות נשלפות וסובלים מהם מאד.תותבת נשלפת שאיננה מעוגנת יכולה לזוז בפה, להכאיב לך כשאתה אוכל, ואפילו להשתחרר וליפול בדיוק ברגע הלא נכון כשאתה מדבר עם אנשים. רופאי שיניים מבצעים השתלות שיניים לאנשים כאלה, ועוזרים לעגן את התותבות על תיקתקים. אחרים מצליחים אפילו להיפטר לגמרי מהתותבות לבצע השתלות שיניים בכל הלסת, מה שמאפשר לסובלים מהתותבות להיפטר מהן לחלוטין ולקבל שיניים קבועות.

חלק מהשיטות החדישות מאפשרות ביצוע השתלת שיניים ביום אחד, אולם לאנשים שהלכו עם שיניים תותבות הרבה שנים, יש בעיה. תותבות לא מאוזנות גורמות לספיגה מואצת של עצם הלסת, ואז אין מספיק נפח עצם על מנת לטעת בה שתלים. רופא שיניים זקוק לעצם שאורכה לפחות 6 מ"מ ורוחבה כ-4 מ"מ על מנת לבצע השתלת שיניים מינימלית, אולם קיימים לא מעט מצבים בהם אין אפילו את כמות העצם הזו. לאנשים הסובלים מחוסר עצם קיצוני שכזה פותחו מספר שיטות של בניית עצם, המאפשרות לקבל את נפח העצם הדרוש לביצוע שתלים. שיטות אלו אינן מהירות, שכן לוקח זמן לגוף לקלוט את העצם החדשה, והן גם מוגבלות בדרך כלל מבחינת כמות העצם שיכול רופא השיניים לבנות בפה. בין השיטות הללו אנו יכולים למנות הרמת סינוס, בניית עצם חיצונית עם אבקה, ופיצול רכס העצם הקיימת על מנת להרחיבה. על מנת לחסוך בזמן, בהוצאה הכספית ולמנוע את הניתוח של השתלות העצם, פותחו שיטות שונות המיועדות להתגבר על חוסר העצם גם ללא עיבוי שלה. למשל: שיטת אול-און-פור המשתמשת באזורים טובים יותר של עצם באזורים קדמיים, על מנת לפצות על חוסר עצם באזורים אחוריים. בשיטה זו משתמשים ב-4 שתלים המוצבים בהטיה של עד 45 מעלות מקדימה לאחור (ראה תמונה 1).

תותבת מוברגת (1)

עם זאת, לעיתים גם באזורים קדמיים אין מספיק עצם כדי לעגן שתלים בהטיה. התחבטו החוקרים איך לעזור גם לאנשים אלה ומצאו פתרון: שתלים זיגומטיים הידועים גם בשמם: שתלי זיגומה.

מה הם שתלי זיגומה?

שתלים זיגומטיים או שתלי זיגומה הם שתלים מיוחדים שאינם מעוגנים כמו שתלים רגילים אל עצם הלסת, אלא אל עצם הלחי – הנקראת בלטינית עצם הזיגומה. הם ארוכים במיוחד, שכן המרחק בין עצם הלחי אל חלל הפה איננו קצר (ראה תמונה 2). שתלים אלה מאפשרים למחוסרי העצם להימנע מהצורך לעבור בניית עצם כמו הרמת סינוס או אחרות, ולקבל שיניים קבועות ביום אחד. כאשר קיים חוסר עצם קיצוני גם באזור האחורי של הלסת וגם באזור הקדמי, ניתן לפתור את הבעיה באמצעות ארבעה שתלי זיגומה, ולקבל שיניים קבועות תוך מספר שעות, כמתואר בתמונה הבאה:

4c42acf4e05fef71b72641b1f06500325

 

מי המציא את השיטה של שתלי זיגומה, ומתי?

ממציא השיטה של שתלי זיגומה הוא פרופסור ברנמרק שהגה אותה כבר למעלה מ-25 שנה. בוצעו בה מחקרים רבים, אולם היא הייתה עדיין מוגבלת משום שיצרה בעייתיות רבה ברוחב הכתרים בחלקים הפנימיים של הלסת העליונה. ב-7 השנים האחרונות פיתח דר' פאולו מאלו מליסבון, ממציא שיטת האול-און-פור, בשיתוף חברת NOBEL הבינלאומית, עוד חידוש שפתר גם את הבעיה הזו. כיום, ניתן לקבל סט מושלם של שיניים לכל אורך הלסת מהר וללא צורך בבניית עצם. מחקרים מ-7 השנים האחרונות הראו אחוז הצלחה גבוה של כ- 98% אחוז לטווח ארוך. בישראל כיום ניתן להשיג שתלי זיגומה רק של חברת NORIS. דר' מאיר אבירם שוקד בימים אלו על פיתוח שתלי זיגומה משופרים עם חברת AB Dental.

שתל זיגומטי לעומת שתל רגיל

שתל זיגומטי מול שתל רגיל

יתרונות וחסרונות שיטת שתלי זיגומה

כאמור, השיטה של שתלי זיגומה מאפשרת לסובלים מחוסר עצם קיצוני בלסת העליונה לקבל שיניים קבועות ביום אחד, ללא צורך בבניית עצם, הרמת סינוס, או זמן המתנה ארוך. אחרי הרמת סינוס יש לחכות בין חצי שנה לשנה שלימה לפני שניתן לבנות שיניים בפה. השיטה החדישה מאפשרת לקבל שיניים חדשות אפילו באותו יום. זמן ההתקנה של שתלים כאלה נמשך בסך הכול בין שלוש לשש שעות. המינוסים של השיטה היא ברמת המיומנות הכירורגית הנדרשת מרופא השיניים המבצע. מכיוון שהשיטה ייחודית, כמות רופאי השיניים המבצעים אותה בישראל, נכון לרגע כתיבת שורות אלו נמוך מאד. בהתאם, גם עלות הביצוע של השתלת שיניים מסוג זה גבוהה מביצוע של השתלת שיניים רגילה. רצוי שלא לבצע השתלות שיניים לאנשים שיש שעברו טיפולים כימותרפיים או הקרנות לאזור הפנים בשנתיים האחרונות, ויש לשקול ולבצע בדיקות מיוחדות לאנשים הלוקים בסוכרת, או הנוטלים תרופות ממשפחת הביספוספונטים, כגון אקטונל או פוסלן.

דוגמא למקרה בלתי אפשרי לכאורה שנפתר על ידי שתלי זיגומה

רצינו לספר לך על כמה מקרים בהם טיפלנו לאחרונה שמוכיחים: אם אתה סובל מחוסר שיניים או תותבות מציקות, אנו מסוגלים לתת לך שיניים קבועות כמעט בכל מצב, גם אם יש לך חוסר עצם קיצוני! בשנים האחרונות מפתח דר' מאיר אבירם, בשיתוף חברות שתלים בישראל, פתרונות שמאפשרים לסובלים מחוסר שיניים או מתותבות מציקות לקבל שיניים קבועות כמעט בכל מצב. נציג לפניכם מקרה של מטופלת בת 62, שהלכה עם תותבות שנים רבות. עצם הלסת שלה נספגה עד כדי כך (ראה תמונה למטה), שהתותבות כבר לא היו יציבות, ויצרו שפשופים בחניכיים. היה לה קשה לאכול איתן, וגם כשדיברה הן נטו ליפול לפעמים, מה שהסב לה אי נעימות ובושה.

היא פנתה למספר רופאי שיניים ומומחים שאמרו לה שאינם יכולים לעזור ושהיא נידונה להמשיך וללכת עם התותבות. אחרים הציעו לה תכניות טיפול שכללו בניות עצם מורכבות, הרמות סינוס ועוד. תהליכים אלו היו יקרים מאד, הניתוחים מורכבים, וזמן ההחלמה ארוך. הצפי לקבלת שיניים בפיה היה לאחר שנה וחצי לפחות. בצר לה, היא פנתה אלינו לייעוץ.  במסגרת הייעוץ בוצעו למענה צילומי CT חינם במרפאה, והוסברו לה האפשרויות השונות. מכיוון שעצם הלסת שלה נספגה כמעט לחלוטין, הצענו לה לבצע ארבעה שתלי זיגומה, שיוחדרו אל מתחת לעצם הלחי ולא אל עצם הלסת כמקובל בשתלים רגילים, שהרי זו נספגה אצלה לחלוטין. כך היא תוכל לקבל שיניים קבועות בפה כבר ביום הראשון. ביצוע שתלי זיגומה חוסך זמן רב, מונע צורך בניתוחים לשם בניות עצם מורכבות או הרמות סינוס, והתהליך מהיר יותר. נכון לרגע כתיבת שורות אלו יש בישראל פחות מ-20 רופאי שיניים המבצעים שתלים אלו. דר' אבירם שהוא בוגר 'הדסה' מאז שנת 1991, השתלם בתהליך בפורטוגל, וניסיונו בשיטה רב. מכיוון שספיגת העצם אצל המטופלת הייתה רבה כל כך, היה צורך לבצע השתלה מדויקת במיוחד. הוחלט לפתח עבורה תהליך חדשני, שעד כה הוגדר בספרות כבלתי אפשרי: ביצוע שתלי זיגומה באמצעות מחשב. לצורך התהליך נעזר דר' אבירם במהנדס רמי סייב מחברת NORIS ובמומחה לתכנון ממוחשב בשם דויד קינן מחברת 3D-Guide, ולאחר מחשבה הם פיתחו סד הדרכה ממוחשב מיוחד לביצוע שתלי זיגומה, מעין שבלונה המאפשרת למשתיל לכוון שתלי זיגומה בזווית המדויקת ביותר (ראה תמונה).

תמונה2

תכנון ממוחשב של שבלונה שתאפשר הדרכת הקידוח בצורה מדויקת.

סד ההדרכה מיוצר באופן אישי בעבור כל לקוח לפי צורת הלסת שלו. הנתונים נלקחים מצילום הסיטי הדיגיטלי המבוצע במרפאה. צילום הסיטי הנ"ל איננו צילום CT רגיל המבוצע במכון, שכן עליו להראות לא רק את עצם הלסת אלא גם את עצם הלחי, המכונה עצם הזיגומה. במרפאותיו של דר' אבירם, מרפאות 'טיפול בחיוך', קיימים מכשירי CT המסוגלים לבצע צילומי CT רגילים וגם CT של עצם הזיגומה. הצילומים מתבצעים ללא עלות וללא התחייבות בעבור כל מי שמעוניין לבצע השתלות שיניים. המטופלת ביצעה את הטיפול תחת הרדמה מלאה של 3 שעות בלבד, וכשעתיים לאחר מכן כבר קיבלה גשר ראשוני  קבוע בפה (ראה תמונה 6). הגשר מוברג אל שתלי זיגומה והוא יציב מאד.

תמונה3

חיוך מאושר וקבוע, ללא כאב בתום הטיפול ביום הראשון.

בניגוד למצב הקודם בו התותבת העליונה כיסתה את כל החך, הגשר הוא בצורת פרסה בלבד והחך נותר חשוף. מצב זה מאפשר ללקוחה להרגיש את טעמו של האוכל ותחושתו בצורה טובה יותר. לאחר 3 עד 6 חודשים יוחלף הגשר הראשוני מהפלסטיק בגשר מחרסינה. המטופלת מרוצה מאד מהתוצאה ולא מאמינה שסבל של כל כך הרבה שנים נפתר ביום אחד! להפתעתה, היא גם לא סבלה מכאבים או מנפיחות לאחר ההשתלה.

תמונה4

אתם יודעים מה? רוב הסיכויים שהמצב שלכם הרבה יותר פשוט לטיפול מהמקרה הזה. אז אם הצלחנו לתת לה שיניים קבועות ביום אחד, למה שלא נצליח גם אצלכם? התקשרו עוד היום וקבעו לכם תור לפגישת יעוץ כולל צילומים חינם במרפאה. לאכול כמו שצריך זה דבר בסיסי באיכות החיים של אדם. אם אתם עם תותבות, או סובלים מחוסר שיניים, הגיע הזמן להודות: גם לכם מגיעות שיניים קבועות.

*מתחילת 2018 הגדיר משרד הבריאות כי ביצוע שתלי זיגומה יבוצע בבתי חולים בלבד, ועל ידי כירורגים מומחים. בהתאם אנו מבצעים צילומים ויעוץ חינם במרפאתנו, מאבחנים ומגדירים כי השיטה נכונה למקרה, ואז מבצעים סוג זה של שתלים בשיתוף עם המחלקות המובילות בבתי החולים.