השתלת שיניים ממוחשבת ללא חתכים

השתלת שיניים הוא תהליך בו מחדירים שתל אל תוך העצם של הלסת שלך, מאוד דומה להחדרת דיבל אל תוך קיר, רק עם הרבה ביולוגיה ברקע. על מנת להגיע אל עצם הלסת, עלינו לעבור קודם כל דרך השכבה המכסה אותה – החניכיים. בשנים האחרונות פותחה שיטה שבה אנו מבצעים השתלות שיניים באמצעות סד הדרכה ממוחשב. מעין שבלונה המנחה את הרופא לבצע קידוח בדיוק בזוית הנכונה. השבלונה, או הסד, מונעים מהרופא לבצע חתכים משמעותיים בחניכיים, אולם הצורך לעבור דרך החניכיים אל העצם נשאר. כדי לעבור דרך החניכיים מבצעים רק חריר קטן בקוטר של כ-4 מ"מ, ולא חתך משמעותי.

השתלת שיניים ממוחשבת – יתרונות

השתלת שיניים ממוחשבת מסייעת לנו לבצע קידוח מדויק יותר, ואנו נעזרים בה בעיקר במקרים מורכבים של עצם צרה מאד, או כשיש קרבה למבנים אנטומיים שעשויים להיפגע אם הקידוח שלנו לא יהיה מספיק זהיר, לדוגמא: בלסת תחתונה עובר עצב שפגיעה בו עשויה לגרום לאבדן תחושה בשפה הקדמית שלכם. אם אנו רוצים לעבור יחסית קרוב לעצב, אבל להימנע מלפגוע בו, אנו יכלים לעשות שימוש בסד ההדרכה הממוחשב. ברוב המכריע של המקרים אין צורך בביצוע השתלה ממוחשבת שכן הניסיון הרב של הרופאים במרפאות שלנו מונע קרבה כזו. השתלה ממוחשבת מתאימה למקרים פשוטים בעיקר אם הרופא מרגיש לא בטוח או חסר ניסיון, אחרת אין לדעתנו הצדקה לתוספת העלות.

עם החדרת השתלים, מניחים מעליהם כיפת ריפוי הבולטת מעל החניכיים וסוגרת את החריר, או שמיד בונים עליהם מבנים וכתרים זמניים בתהליך המכונה "העמסה מיידית". בדרך זו נמנע גם הצורך לבצע תפרים. שיטה זו יכולה להתאים גם לאנשים שיש אצלם חשש מדימום משמעותי אם יבוצע חתך (למשל אצל אנשים הנוטלים תרופות נוגדות קרישה), או כאשר אנחנו מעוניינים להימנע מזיהומים מיותרים אצל אנשים שאלרגיים לסוגים שונים של אנטיביוטיקה. כך עשינו מספר השתלות שיניים לאנשים ללא שימוש באנטיביוטיקה כלל, אלא רק ג'ל חיטוי מקומי אותו יש למרוח מספר פעמים ביום. אנשים הסובלים ממחלות מעיים כגון מחלת קרון ואחרות, להם קשה לקחת תרופות, יכולים גם הם לעשות שימוש בהשתלת שיניים ממוחשבת כדי למזער את הצורך בשימוש בתרופות. השיטה לא תעזור במקרים של אזורים דלקתיים שיש לנקותם היטב לפני ביצוע ההשתלה, ויש לקחת בחשבון שגם למחשב יש סטייה מסוימת.

בצד ההיסטורי של העניין, היה זה דר' מאיר אבירם ממרפאתנו שפיתח יחד עם שני שותפים (רמי סיאב מחברת השתלים נוריס, ודויד קינן מחברת גייד 3D) את הפרוטוקול לביצוע סד ההדרכה הראשון בעולם לשתלי זיגומה. השתלת שיניים ממוחשבת של שתלי זיגומה באמצעות סד הדרכה התרחשה לראשונה בהיסטוריה העולמית בסניף גבעתיים – ר"ג של טיפול בחיוך בשנת 2015.

ביצוע סד הדרכה כירורגי כזה כרוכה בעלות, אולם סייעה לנו כבר פעמים רבות לתת לאנשים שתלים ושיניים קבועות גם במקרים בהם מספר רופאי שיניים אמרו למטופל כי אין לו סיכוי לבצע השתלות שיניים.

האם השיטה מתאימה גם למקרה שלך? בוא אלינו לפגישת היכרות ללא עלות וללא התחייבות ונגלה.