הרמת סינוסים

מה זה בעצם ניתוח הרמת סינוסים ולמה בכלל המליצו לי לבצע אותה? כשצריך לעשות השתלות שיניים, אנחנו צריכים כמות עצם סבירה שלתוכה נוכל להחדיר את השתל. זה דומה קצת למצב בו אנו מחדירים דיבלים לקיר. צריך קיר מספיק עבה על מנת שלא נצא מהצד השני שלו. הבעיה היא שבחלק העליון של הפה, באזור האחורי, בדרך כלל העצם דקה, ומעליה יש חלל אויר.

אם ננסה להחדיר שתל ארוך לתוך עצם קצרה, נצא אל תוך חלל האוויר, המכונה סינוס, וניצור בו נזק. לכן, לפני שאנו שמים את השתלים, אנחנו נבצע סוג של בניית עצם שנקרא: הרמת סינוסים או במילים אחרות: נעבה את גובה העצם בלסת באזורים שבהם היא דקה מידי אל תוך חלל הסינוס.

צפו בסרטון המתאר את הרמת סינוס, ואיך ניתן למצוא חלופה אחרת שאולי תחסוך לכם את הניתוח:

ישנן כמה דרכים לביצוע של הרמת סינוס:

1. כאשר כמות העצם נותרה יורדת מתחת ל- 5 מ"מ, יש לבצע הרמת סינוס פתוחה – בעת ביצוע הרמת סינוס פתוחה (עיין בתמונה הבאה) אנו פותחים חלון מצד החלל, מרימים את הרירית המדפנת את החלל, ומזרימים למרווח שבין רצפת הסינוס לרירית שהרמנו אבקת עצם כתושה. אבקת עצם זו היא בדרך כלל ממקור בקר.

2. אם יש יותר מ-5 מ"מ ניתן לבצע הרמת סינוס סגורה –  בעת ביצוע הרמת סינוס סגורה, רופאי שיניים מבצעים קדח קטן ממש מתחת לרצפת הסינוס, אותו קדח שישמש בהמשך להחדרת השתל. דרך אותו קדח דוחפים כלפי מעלה את הרירית המדפנת את הסינוס. ושוב, אל המרווח שנוצר מחדירים עצם כתושה. העצם החדשה שהחדרנו תוחלף בעצם טבעית תוך 6 עד 8 חודשים. בעצם הטבעית החדשה נוכל לקבע שתלים.

הרמת סינוסים

בתמונה משמאל לימין: הרמת סינוס פתוחה ואז השתלת שיניים.

כל שיטות העבודה שאנו נעזרים בהן מתחלקים בין שתי הקטגוריות שהזכרנו: הרמת סינוס פתוחה או סגורה.

שיטות עבודה ידועות יכולות להיות השיטה הידנית הקלאסית, הרמת סינוס עם בלון, הרמת סינוס עם מקדחים נוירו-כירורגיים, שימוש במכשירים מיוחדים כמו פיאזו-סרג'רי ועוד.

לדעתי, לא משנה מבחינתך באיזו שיטה או מכשירים יעשה רופא השיניים שמטפל בך שימוש. העיקר שתוכל לצאת מהטיפול עם מינימום אי נוחות או כאבים, וליהנות מהצלחת הטיפול לאורך שנים.

בסופו של דבר איכות התוצאה תהיה תלויה לא מעט במיומנות של הרופא המבצע, באיכות החומרים בהם השתמש, ובשיטה בה בחר.

הרמת סינוס בשיטת מקדחי וורסה

על מנת להכיר את השיטה החדשנית של הרמת סינוס – וורסה, נתחיל בהכרות קצרה עם שיטת הרמת סינוס פתוחה.קודם נסביר מהי הרמת סינוס פתוחה:
כאשר השן יוצאת כמות העצם יורדת, ויש חלל אוויר שמתוחם על ידי רירית. בשיטה הזאת פותחים הרבה את החניכיים. הרמת סינוס פתוחה בשיטה הוותיקה דורשת פתיחת חניכיים משמעותית. עושים חלון בצד, מרירים את הרירית, לרווח בין הרירית לקרקעית אנחנו מכניסים עצם שהופכת למקשה אחת, עוטפים עם חומר שנקרא ממברנה ואחרי 6 – 8 חודשים סוף סוף העצם שהיתה מאוד מאוד קטנה, אפשר לשים שם שתל ארוך יחסית – זוהי הרמת סינוס פתוחה.

הבעיות שיש בהרמת סינוס פתוחה:

זיהומים בחלל הסינוס, הפתיחה הגדולה של החניכיים – יוצרת יותר נטייה לרגישות באיזור החניכיים, נפיחות וכאבים. אפשר להקטין את פתיחת החניכיים, להקטין את הנפיחות, להקטין את הכאבים, להקטין את רמת החשיפה שלכם לזיהומים בתהליך. וכל זה במקום שזה יקח שנה סך הכל, בשיטה החדשה הכל קורה ביחד בשלב אחת בפחות מ 45 דקות.

הרמת סינוס בשיטת וורסה חוסכת 8 חודשי המתנה

מקדח הוורסה מסתובב כנגד כיוון השעון והוא דוחס את העצם לצדדים וכלפי מעלה. מקדח וורסה בשלב הראשון, דוחס ומרחיב את העצם, ואפילו מאפשר לנו לשים את השתל כבר בשלב הראשון בתוך העצם המורחבת הזאת. מה שאומר, שבלסת תחתונה, אנחנו לא צריכים לחכות לבניית עצם אם יש לכם עצם צרה יחסית – המקדח ירחיב אותה ויהיה מקום לשים את השתל.
בזכות השימוש במקדחי וורסה, אנחנו לא צריכים לפתוח את החניכיים הרבה. אנחנו עושים פתח מאוד מאוד קטן, וזה מאפשר לנו לדחוס דרך אותו חור עצם לכיוון הסינוס שהמקדחים דחפו לכיוון מעלה. והרירית עלתה כלפי מעלה באמצעות הסיבוב ההפוך של מקדח וורסה, הכנסנו לבפנים את העצם הכתושה ואז לאותו חור בדיוק שכבר העלינו את הסינוס כלפי מעלה, אנחנו מחדירים את השתל באותו זמן בדיוק. במקום לחכות 8 חודשים לבניית העצם ואז 6 חודשים לשתל, אנחנו נשים את העצם והשתל באותו זמן. נחכה בין 4 – 6 חודשים והאיזור מוכן לבניית הכתרים או כל דבר אחר.

שיטה חדשה יחסית היא שיטת הרמת סינוס במקדחי דנסה צפו בסרטון הבא המתאר אותה:

האם ניתן להניח שתלים בזמן ביצוע הרמת סינוסים או שחייבים לחכות?

בעת ניתוח הרמת סינוס סגורה מקובל להחדיר גם את השתל בשלב אחד. בעת הרמת סינוס פתוחה, מקובל להמתין 6 עד 8 חודשים, ורק אז להתקין שתלים, ולהמתין שוב 6 חודשים לקליטתם.

בשני המקרים, רק לאחר קליטת השתלים ניתן יהיה לבנות עליהם כתרים או תותבות, ולא לפני. במרפאות 'טיפול בחיוך' אנו מסוגלים במקרים רבים לבצע השתלות שיניים בעת ובעונה אחת יחד עם ביצוע של הרמת סינוס פתוחה. ובכך לקצר את משך ההמתנה משנה וחצי, לכ-6 חודשים בלבד.

האם גם המקרה שלך יאפשר זאת? את זאת נוכל לבדוק בפגישה קצרה ולא מחייבת, בה נבצע בדיקה וצילום CT חינם במקום.

השתלת עצם בלסת עליונה מחיר

ביצוע שתלים בשלב אחד עם הרמת סינוס

סיכונים וסיכויים בעת ביצוע ניתוח הרמת סינוס

הרבה אנשים חוששים לבצע את הרמת הסינוס. בעבר היה מדובר בתהליך כירורגי לא פשוט שארך כשעתיים וחצי, עם פוטנציאל לסיבוכים, כאב ונפיחות. היום אנו נעזרים במכשור מיוחד שנקרא מקדחים נוירו-כירורגיים. עם המכשירים המיוחדים האלה אנו מצליחים להשלים את התהליך הזה בשלושת רבעי שעה בלבד, ומרבית האנשים לא חווים שום נפיחות או כאב.

סיכויי ההצלחה של הרמת סינוסים לפי המחקרים הם למעלה מ- 90%. הסיכונים הם:

א. העצם החדשה לא נקלטת, ואז יש לחזור שוב על הטיפול.

ב. במהלך הטיפול נפגעת רירית הסינוס ויש בה קרע. במצב זה אנו מסוגלים בחלק מהמקרים לתקן את הקרע, אך במקרים אחרים אנו נאלצים להפסיק את הטיפול, להמתין 3 חודשים לריפוי טבעי שלה, ורק אז לבצע את הטיפול מחדש.

ג. זיהום בסינוס – בדרך כלל מגיב טוב לאנטיביוטיקה, אולם אם הזיהום הופך כרוני יש לפנות לניקוי הסינוס במחלקת אף אוזן גרון – זהו סיבוך נדיר יחסית.

במרפאותינו ביצענו בשנים האחרונות כמה מאות ניתוחי הרמת סינוס. רובם המכריע הסתיים בהצלחה. עם זאת, כאשר אנו מסוגלים לוותר על הטיפול ולבצע השתלות שיניים ללא ביצוע של הרמות סינוס תוך שימוש בשיטות אחרות, אנו נעדיף שיטות אלו ונציע לך אותן.

שיטות שבזכותן אפשר לוותר על ניתוח הרמת סינוס

למרות הקלות היחסית שבה התהליך מתבצע, אנו מעדיפים בדרך כלל להשתמש בשיטות חדשות יותר להתגברות על חוסר בעצם.

א. ביצוע שתלי זיגומה – ביצוע של שתלים הנאחזים בעצם הלחי, הלא היא עצם הזיגומה, מייתר את הצורך בביצוע הרמת סינוס, ומקצר את משך ההמתנה לקבלת שיניים קבועות בפיך ממינימום של 7 חודשים ל- 4 שעות בלבד. ניתן לקרוא עוד על שיטה זו במאמר שבאתר.

הרמת סינוס בראשון לציון

שיטה זו מקובלת בעיקר במצבים של חוסר עצם קיצוני, ולא באופן גורף משום שיש גם לה תופעות לוואי בחלק מהמקרים. כמו כן יש להבין כי שיטה זו מיועדת רק למצבים של חוסר שיניים מוחלט בלסת ולא למצב של חוסר שיניים חד-צדדי

ב. שיטת אול און 4 – פרוטוקול ביצוע של השתלות שיניים הדוגל בביצוע השתלות שיניים ב-45 מעלות לכיוון אחורי. השיטה מאפשרת לנו לבצע השתלת שיניים ביום אחד בלי בניית עצם כלל. ניתן לבצע פרוטוקול זה במקרים בהם כל השיניים חסרות בלסת העליונה. כאשר עדיין יש לך שיניים קדמיות, עדיין נוכל לשקול ביצוע של שתלים בהטיה לפני ואחרי הסינוס, אולם אין מדובר בשיטת אול און פור שהיא פרוטוקול מסודר לביצוע 4 שתלים כנראה בתמונה הבאה:

שיטת אול און 4

ג. שימוש בשתלים קצרים – עצם קצרה של כ-5 מ"מ ויותר מאפשרת לנו לעשות שימוש בשתלים קצרים על מנת להחזיר את התפקוד לפיך. לא בכל מקרה אנו חייבים לעשות הרמת סינוס. את כמות העצם שנותרה אנו יכולים לאמוד באמצעות צילום סיטי שאנו מבצעים חינם במרפאה.

שימוש בשתלים קצרים

איך לוותר על הרמת סינוסים תוך שימוש בשתלים קצרים?

צפו בסרטון המתאר את התהליך שיכול לחסוך לכם כסף וניתוח מיותר:

האם יש אנשים שאינם יכולים לבצע ניתוח הרמת סינוס?

אנו ממליצים לאנשים הלוקים בסוכרת לא מאוזנת להימנע מביצוע הרמות סינוס ובמרבית המקרים גם מביצוע השתלות שיניים. במקרים מסוימים אנו מבצעים השתלות שיניים גם באנשים עם סוכרת לא מאוזנת, אולם הרמת סינוס במצב כזה איננה מומלצת. כמו כן, לאנשים הלוקים בסינוסיטיס כרונית מומלץ להימנע.

למה עליי לצפות אחרי הרמת סינוס?

במרפאות 'טיפול בחיוך' אנו משתמשים בקוקטייל של תרופות המונעות כאבים ונפיחות אחרי הרמות סינוס, כך שאין הרבה למה לצפות. תופעות הלוואי לא שונות בדרך כלל מהותית מהתחושה אחרי עקירת שן פשוטה. אנו ממליצים להימנע מביצוע צלילות או טיסות בשבועיים שאחרי הטיפול על מנת למנוע הפרשי לחצים שעשויים לגרום לקרעים ברירית הסינוס.

האם אתם נותנים אחריות על הטיפול?

משרד הבריאות אוסר עלינו להבטיח 100% הצלחה, אולם אנחנו יכולים להבטיח ב-100% את שביעות הרצון שלך. במידה והטיפול כשל, אנו נחזור עליו שוב על חשבוננו, ובמידה ותחליט שאינך מעוניין בביצוע הרמת סינוס נוספת, יוחזר כספך לאלתר.

אז מה עליי לעשות עכשיו?

במידה והציעו לך לבצע הרמת סינוס במרפאת שיניים אחרת, כדאי לך לפנות אלינו לחוות דעת שנייה.  תוכל להעביר אלינו את הצילומים שביצעת דרך עמוד "אבחון אונליין" שבאתר זה, או לקבוע איתנו זמן לייעוץ נוסף באחת ממרפאות הרשת. הבדיקה וגם צילומי הסיטי אצלנו הם חינם. סיכוי סביר שנוכל לחסוך לך כסף, זמן וניתוח מיותר.