ראשי / השתלות שיניים / השתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד היא עניין חדש יחסית. עד שנת 2011 היינו משוכנעים כי במרבית המקרים עדיף לבצע קודם כל השתלה הכוללת את השתלים בלבד, להמתין 3 חודשים בלסת תחתונה וכ- 6 חודשים בלסת עליונה עד לקליטה שלהם, ורק אז לבנות על השתלים החדשים את השיקום. השיקום בדרך כלל היה תותבות מעוגנות מעל שתלים, כתרים או גשרי חרסינה.
לקראת אוקטובר 2011 יצאו מחקרים חדשים שסקרו מקרים רבים מהעולם כולו. מחקרים אלה הוכיחו כי במרבית המקרים ניתן להעמיס את השיקום מעל שתלים מייד עם ביצועם, ללא הפחתה באחוז ההצלחה שלהם. זאת ועוד, החוקרים גילו כי העצם שנבנית סביב שתלים שהעמיסו עליהם מייד, טובה אפילו יותר מאשר שתלים שבוצעו ואז המתינו לפני שהעמיסו עליהם. אחוז ההצלחה של השתלות שיניים ביום אחד על סמך אותם המחקרים נע בין 92 ל- 95 אחוזים בהתאם למקרה. התהליך החדש נקרא העמסה מיידית, או במילים אחרות: השתלת שיניים ביום אחד. אז האם באמת טוב יותר לבצע השתלת שיניים ביום אחד, או שעדיף לחכות כמה חודשים כמו שהיינו נוהגים בעבר?

האם השתלת שיניים ביום אחד מתאימה לכל אחד?

התשובה לעניין זה טמונה במקרה הספציפי. לא כל מקרה של השתלת שיניים מתאים לביצוע  ביום אחד. באופן כללי ניתן לאמר כי אם העצם בה אנו מתקינים את השתלים חזקה וטובה, ניתן להעמיס על השתלים, ואם היא רכה או חלשה, ניתן לבצע השתלת שיניים, ולהמתין עם השתלים החדשים עד שייקלטו. בנוסף, יש לשים לב לבריאות הכללית של המטופל. למשל, אם קיימת ברקע סוכרת והיא לא ממש מאוזנת, גם רצוי להמתין. אם יש צורך בביצוע של בניית עצם, רצוי בדרך כלל לחכות לקליטתה, אולם לא תמיד. הכל בהתאם למקרה.

למען גילוי נאות, בכל פרסום שתראה בו את המונח "השתלת שיניים ביום אחד", מתייחס הדבר להשתלת השתלים, והתקנת שיניים קבועות בפה תוך מספר שעות. עם זאת, שיניים אלה הן שיני מעבר העשויות מאקריל, ויוחלפו בשיניים הסופיות, העשויות בדרך כלל חרסינה, רק לאחר קליטת השתלים לאחר מספר חודשים.

השתלת שיניים ביום אחד מאפשרת לך את הנוחות של שיניים קבועות בפה, גם לתקופת המעבר של קליטת השתלים, וחוסכת לך את הצורך להיעזר בתותבת נשלפת, אותה יש להסיר בלילה ולשים בכוס…

אלו שיטות קיימות לביצוע של השתלת שיניים ביום אחד?

למעשה קימות מגוון שיטות לבצע השתלת שיניים ביום אחד. הידועה בין שיטות אלו היא שיטת אול און פור, בה נעשה שימוש בארבעה שתלים בלבד על מנת לעגן 12 שיניים קבועות בלסת. שיטה זו פותחה על ידי דר' פאולו מאלו בפורטוגל לפני כ-17 שנים והיא נחשבת בטוחה מאד. אנו מבצעים במרפאות 'טיפול בחיוך' שיטה זו (ראה תמונה למטה), אך יש לנו שפע אפשרויות אחרות לביצוע של השתלת שיניים ביום אחד תוך שימוש בשתלים מיוחדים כמו שתלי זיגומה, שתלים קצרים במקרים של חוסר עצם ואחרים.

השתלות שיניים ביום אחד

ניתן לבצע השתלת שיניים ביום אחד עם תותבות נשלפות המעוגנות לשתלים עם תיקתקים, או לקבל שיניים קבועות לחלוטין המעוגנות אל השתלים עם ברגים או בהדבקה. מרבית המקרים שביצענו במרפאתנו חוו תהליך קל עד כדי מפתיע. מרביתם לא סבלו מכאב משמעותי או מנפיחות, וכל זאת תודות לתרופות שאנו מזריקים לחניכיים מייד בתום ההשתלה ומטרתן למנוע תופעות אלו. בנוסף, אנו מיומנים מאד בביצוע כלל השיטות, ומבצעים אותן בעדינות רבה ובהתערבות מינימאלית. בחלק מהמקרים אנו מבצעים השתלת שיניים ביום אחד באמצעות מחשב. השימוש בסד הדרכה שהוכן לנו מראש באמצעות מחשב מאפשר לנו לבצע השתלת שיניים מבלי לבצע חתכים, אלא רק חרירים  זעירים בלבד בחניכיים. ביצוע השתלת שיניים ביום אחד בשיטה הממוחשבת מייתר את הצורך אפילו בביצוע תפרים.

למה אנשים רוצים השתלת שיניים ביום אחד?

התשובה לעניין זה תלויה בנסיבות של אותו אדם. לעיתים אדם סובל תקופה ארוכה מחוסר שיניים או תותבות מציקות ואז יום אחד הוא מגלה כי ניתן לפתור את הבעיה שלו בקלות ובמהירות. ברור כי ירצה לסיים את התהליך במהירות האפשרית ולקבל שיניים חזקות וקבועות בזמן הקצר ביותר האפשרי, ולא למשוך את התהליך דרך 3 ניתוחים והמתנה של שנה וחצי. אחרים חוששים באופן כללי מביצוע טיפולי שיניים ומבקשים להוריד את מפלס החרדה תוך ביצוע השתלות שיניים ביום אחד תחת טשטוש או אפילו טיפולי שיניים בהרדמה מלאה. בתוך 3 שעות בלבד אנו מסוגלים לבצע שיניים חדשות וקבועות בלסת אחת. אם חוסר השיניים חלקי, אפילו בפחות.

איך אני כרופא שיניים מרגיש לגבי השתלת שיניים ביום אחד?

במרפאתנו ראינו מקרים רבים. למעשה טופלו במרפאתנו ב-5 השנים האחרונות בכמה אלפי מקרים. מגיעים אלינו אנשים במצוקה מכל רחבי הארץ והעולם, ורובם מעדיפים שלא להמתין. מבחינתי כאיש מקצוע, אני יותר מאשר שמח לספק את הצורך שלהם, ויש לי את היכולת המקצועית לבצע השתלת שיניים ביום אחד במרבית המקרים. עם זאת, כאשר יש צורך בבניית עצם לפני ביצוע השתלת שיניים, או כאשר מדובר בשתלים כמו שתלי מירס המחייבים זמן קליטה לפני ההעמסה עליהם, אני מסביר כי אין ברירה אלא לחכות.

אני מעדיף לבצע השתלת שיניים ביום אחד כל עוד הדבר איננו מסכן את בריאות המטופל, או את הסיכויים להצלחת הטיפול ועמידותו לטווח ארוך. במרפאות 'טיפול בחיוך' אנו מגבים את העשייה שלנו בתעודת אחריות חתומה, המחייבת אותי להחזיר כסף או לבצע את העבודה מחדש על חשבוני במקרה שיהיה כישלון. בהתאם, אני עושה הכל על מנת שלא יהיה כישלון.

האם גם לך מתאימה השתלת שיניים ביום אחד?

כמו שבודאי הבנת, ישנן שיטות רבות לבצע השתלת שיניים ביום אחד. שיטות מסוימות יהיו טובות למקרה הספציפי שלך יותר מאשר אחרות. אם כבר קיבלת יעוץ ועשית צילומים, תוכל לשלוח אותם אלינו דרך עמוד "אבחון אונליין" באתר. תוכל גם לצלם את האזור בפיך במקביל ולשלוח את התמונה אלינו כדי לקבל חוות דעת שנייה במייל. לחלופין, תוכל להתקשר למרפאה ולקבוע תור מסודר בו נבדוק את פיך, נבצע צילומים לפי הצורך (כולל צילומי CT חינם במקום הוצאה של מאות שקלים במכון), ונציג בפניך את האפשרויות השונות העומדות בפניך. הבדיקה והצילומים הם תמיד ללא עלות וללא התחייבות. החלטה נכונה היא החלטה שאפשר לקבל על סך נתונים, ולא רק הרגשה. אנו נוודא כי תקבל את כל הנתונים, ואת כל התשובות שחסרות לך. במקביל תוכל לחוות את השירות יוצא הדופן שלנו על מנת שגם ברמת ההרגשה תבין שהגעת למקום הנכון.